Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeler SEO çalışmalarınız için pusuladır. Sizlere nereye, nasıl gideceğinizi, nasıl ilerleyeceğinizi gösterir. Kusursuz bir anahtar kelime araştırması yürüttüğünüzde, yüksek arama terimi için iyi sıralamalar elde edebilir, Google’dan gelen trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması konusuna giriş yapmadan önce bunun nasıl yapıldığından önce bunun ne anlama geldiğini belirtmek istiyorum.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların arama sorgularında kullandıkları kelime ve kelime gruplarını içeriklerde optimize etme hedefliyle araştırma sürecidir. Anahtar kelime araştırması, içeriklerin konularını bulmaktan site içi SEO, backlink ve diğer tüm SEO çalışmalarını etkilemektedir. Bu nedenle SEO çalışmalarının başlangıç noktası anahtar kelime araştırması yapmaktan geçer.

Anahtar kelimeler SEO çalışmalarınız için pusuladır. Sizlere nereye, nasıl gideceğinizi, nasıl ilerleyeceğinizi gösterir. Kusursuz bir anahtar kelime araştırması yürüttüğünüzde, yüksek arama terimi için iyi sıralamalar elde edebilir, Google’dan gelen trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız. Anahtar kelime araştırması için kalıplaşmış bir yaklaşım hiçbir zaman yoktur. Her SEO çalışmasının kendine özgü davranış biçimleri bulunur. Anahtar kelime araştırmaları 4 farklı unsurda şekillenir. Bunlar;

 • Sitenin sayfa sayısı, içerik kalitesi, otoriterisi
 • Belirlenen hedefler (Marka bilinci oluşturma, trafik elde etme, potansiyel müşteri kazanma, satış yapma)
 • Bütçe, kaynaklar ve son teslim zamanı,
 • Sektör ve sektörün rekabet durumu.

Bu sebeple de kalıplaşmış anahtar kelime araştırmaları gerçekleştirmek mümkün değil. Bu nedenle ben farklı bir yöntem izleyip, size hedefleriniz ve kaynaklarınız ne olursa olsun kolay bir şekilde yapabileceğiniz anahtar kelime araştırması programı sunacağım. Doğru yaptığınız araştırmalarla organik trafiğininiz her geçen gün artacak.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması için Ana Kelime Gruplarını Analiz Edin

Ana kelime grupları, anahtar kelime araştırmalarının temelidir. Bu kelime grupları yaptığınız projeyi tanımlar, rakiplerinizin de tanımasına yardımcı olur. Tanıtımını gerçekleştirmek istediğiniz bir internet sitesine sahipseniz, ana anahtar kelime gruplarını bularak ya da kullanıcıların bunu arama motorlarında nasıl arayacağını düşünerek gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin; abiye satışı yapan bir online mağazanız olduğunu varsayalım. O halde Google arama motorlarında aratılması muhtemel aklınıza gelebilecek ilk anahtar kelimeler şunlar olacaktır;

 • Abiye modelleri,
 • Balo için abiye modelleri,
 • Düğün için abiye modelleri,
 • Tesettür abiye modelleri.

Anahtar kelime araştırması yapmak için ilk olarak kendinize niş bir sektörü belirlemelisiniz.

Yaklaşımınız Önce Para Kazanmak mı?

Bir projeye başlamadan önce o projeden nasıl para kazanacağınızı araştırdınız mı? Örneğin; büyük e-ticaret sitelerinde ortaklık programı bulunur. Bunun için ürün keşfetmeniz ve o ürünü o sitede tanıtmanız gerekmektedir.

Niş Proje Yaklaşımı

Nasıl bir projeye başlayacağınıza karar veremediniz mi? O zaman yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelime araştırması yaparak niş bir projeye start verebilirsiniz. Kendinize fikir sahibi olduğunuz bir alan seçip, o alanda araştırmalar gerçekleştirmelisiniz.

Örneğin; makyaj kelimesini ücretsiz ya da ücretli anahtar kelime araçlarında arattığınızda yüksek aranma hacmine sahip olduğunu göreceksiniz. Niş yaklaşımlı bir proje içinse içinde makyaj kelimesi geçen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Makyaj malzemeleri seti; Makyaj malzemeleri setleri makyaj yapmayı sevenler tarafından aratılır. O zaman makyaj malzemeleri setlerinin olduğu bir web sitesi oluşturabilir, tüm setleri karşılaştıran bir yazılım ortaya çıkarabilirsiniz.

 • Gece makyajı; Gece makyajı kadınların en sık arattığı anahtar kelime grupları arasındadır. Gece makyajında kullanılacak malzemeler, dikkat edilecek detayların yer aldığı bir blog sitesi oluşturabilirsiniz.
 • En iyi makyaj yapan kuaför; Özel günler için makyajlar genelde kuaförlerde yaptırılır ve kuaför arayışına girilir. O halde kuaförlerin, müşterilerden alınan ücretlerin, mesai saatlerinin yer aldığı bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

Bu niş fikir kesinlikle mükemmel olmaktan uzak. Onları bulmak için sadece 5 dakikamı ayırdım. Sizler biraz daha zaman ayırarak harika fikirleri bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Fikirleri Oluşturun

Ana anahtar kelimeleri belirlemek SEO çalışmaları için tek başına maalesef yeterli değildir. Bunun bir de diğer kısmını düşünmek gerekir. Bunu yapmanın ise 4 yöntemi var.

Hangi Anahtar Kelimelerde Sıralama Aldınız?

Eğer bir süredir var olan bir internet sitesine sahipseniz, Google’da en azından birkaç anahtar kelimede sıralama almış olmalısınız. Bunların neler olduğunu öğrenerek, anahtar kelime araştırmasına nereden başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Peki sıralama aldığınız anahtar kelimelerini nereden öğrenebilirsiniz? Tabiki Google Search Console’daki “Search Analytics” raporundan!

Search Console, sıralama aldığınız her bir anahtar kelime için ortalama konumu, kaç gösterim

ve kaç tık aldığını gösterir. Ancak aylık aranma hacmini göstermez. Sadece 1000 anahtar kelimeyle sınırlı kalırsınız. Daha fazla veri için ücretli anahtar kelime araçlarını satın alabilirsiniz. Bunlardan bazıları; Ahrefs, Semrush.

Rakipleriniz Hangi Anahtar Kelimelerde Sıralama Aldı?

Rakiplerinizi incelemek size zamandan tasarruf sağlar. Nasıl mı? Rakibiniz zaten anahtar kelime araştırması çalışmalarını yapmıştır. Rakibinizin anahtar kelimelerini analiz edebilir, en iyilerini seçerek SEO çalışmalarına start verebilirsiniz.

Rakiplerinizin kimler olduğunu bilmiyorsanız ana anahtar kelimelerinizi Google arama motorunda aratarak ilk sayfada çıkan internet sitelerine göz atabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise satın aldığınız ücretli anahtar kelime araçlarından yapabilirsiniz.

Bazen tek bir rakibiniz, sizi aylarca meşgul edecek kadar anahtar kelime fikri sağlayabilir. Ancak o dönem geçtikten sonra daha fazla anahtar kelimeye ihtiyacınız olacak. Bunun için rekabet analizi yapmalısınız. Rakiplerinizi bulmalı, aynı işlemleri onlar içinde gerçekleştirmelisiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanmalısınız

Sağlam bir rakip analizi yaptıktan sonra anahtar kelimelerin bir arada olduğu doküman tutmalısınız. Fakat, SEO çalışmaları yaptığınız internet sitesi otoriter konumdaysa bu tek başında yeterli olmaz. Bu durumda rakiplerin hedef aldığı diğer anahtar kelimeleri de bulmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yöntemi ise anahtar kelime araştırması yapan araçları kullanmaktır. Seçeceğiniz araç hangisi olursa olsun, en iyi anahtar kelimeleri bulmak için sabit bir iş planı yoktur. Ana anahtar kelimelerinizi aratarak işe başlamalı, uzun kuyruklu veya benzer kelimeleri bularak filtrelemeler yapmalısınız.

Not: Pek çok anahtar kelime araştırma aracı kelime önerilerini aşağıdaki kaynaklardan elde ediyor;

 • Google Search Console
 • Google otomatik öneriler
 • Google’daki benzer aramalar

Bunlar, anahtar kelimeleri bulmak için harika yöntemler.

Ücretli anahtar kelime araçlarından benim en çok tercih ettiğim Ahrefs. Ahrefs ile harika filtrelemeler yapabiliyorsunuz. İşte onlardan bazıları;

 • Anahtar kelimelerin zorluğunu,
 • Anahtar kelimelerin aylık aranma hacmini,
 • Aylık ortalama tıklanma sayısını,
 • Arama başına tıklama sayısını,
 • Dönüş oranı ve dahasını görebiliyorsunuz.

Niş Konunuzu İyi Analiz Edin

Yukarıda bahsedilen anahtar kelime araştırma çalışmaları son derece etkili olup, çok fazla anahtar kelime fikri sağlar. Niş konunuzu iyi araştırarak hiç kimsenin hedeflemediği bazı anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • Kendinizi potansiyel müşteri/kullanıcı yerine koyun. Onların kim olduğunu ve aslında ne aradıklarını düşünün.
 • Eğer e-ticaret sitesi için SEO çalışmaları yapıyorsanız mevcut müşterilerinizle konuşarak, onları daha iyi tanıyabilirsiniz.
 • Sektörünüzle ilgili topluluklara katılın. Sosyal ağlarda aktif olun.

Baharat satışı gerçekleştiren bir mağazanın sahibi olduğunuzu varsayalım. O halde hedefleyeceğiniz anahtar kelimeler aşağıdaki gibidir;

 • Baharatların faydaları
 • Kışın soğuk algınlığına iyi gelen baharatlar
 • X yemeğine katılan baharatlar

Arama motorlarında bu şekilde aramalar gerçekleştiren kullanıcılar muhtemelen sizin sitenize geldiğinde baharat satın almak istemeyeceklerdir. Ancak yine de o müşterilere baharatları satmak çok kolaydır.

Anahtar Kelime Metriklerini Anlama

Yukarıda belirtilen yöntemleri uygularken, kendinizi binlerce anahtar kelime fikrini gözden geçirirken, hangilerini ilk yapılacaklar listesine alınmaya layık olduğunu karar vermeye çalışırken bulacaksınız. Ancak buğdayı samandan ayırmak için göz önünde bulundurmanız gereken harika anahtar kelime metrikleri var.

Aranma Hacmi

Aranma hacmi, belirli bir anahtar kelimenin Google’da aylık aranmasını gösterir. Anahtar kelime araştırma araçlarının pek çoğu, aranma hacmi verilerini Google Adwords’ten almaktadır. Senelerdir bu veriler çok kullanılışlıydı. Ancak artık çok sayıda anahtar kelimenin bir araya getirilmesi sonucu elde edilmiş olmasından ötürü bunu yitirdi. O halde kelimeleri grup grup incelemek yerine teker teker incelemekte fayda var.  Bunun sonucunda anahtar kelimenin normalde aranma hacminin ne olduğunu doğru teyit edebilirsiniz.

Not: Bazı anahtar kelimelerin aranma hacimleri dönemsel değişmektedir. Örneğin;

 • Yeni Yıl
 • Ramazan ve Kurban Bayramları
 • Hac Umre Dönemi
 • Yaz tatili vb…

Anahtar kelime araçlarında anahtar kelimeler yıllık hesaplanır ve aylara bölünür. Bu nedenle araştırma yaptığınız kelime grubunun dönemsel değişebileceğini düşünüyorsanız özel araştırmalar gerçekleştirmelisiniz.

Tıklamalar

Aylık aranma hacmi 246.000 olan “Donald Trump’ın Yaşı” kelimesini ele alalım.

Donald Trump’ın Yaşı

Çok büyük bir aranma hacmi. Peki bununla ilgili içerik yazdığınızda okunacak mı? Hayır. Size pastadan pay düşecek mi? Hayır. Normal şartlarda 246.000 aylık aranma hacmine sahip bir kelimenin trafiğinin yüksek olması gerekir. Ama yukarıda gördünüz gibi bir arama sonuç sayfası çıktığı için sizin Donald Trump’ın Yaşı Nedir? Başlığı ile yazdığınız içeriğinize trafik gelmeyecek.

Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) çeşitli özellikler bulunur. Bunlar;

 • Görsel ve video sonuçlar,
 • Öne çıkarılmış snippetler,
 • Direkt bilgiler,
 • Yerel sonuçlar,
 • Alışveriş.

Bazıları internet sitenize gelen arama trafiğini artıracak, bazıları ise sizden trafik çalacak.

Trafik Potansiyeli

Anahtar kelimelerin aranma hacmi ve tıklamaları, bir anahtar kelimenin popülerliğini ve trafiğini anlamak için harika metriklerdir. Ancak, bu anahtar kelimelerin internet sitenizdeki tek bir sayfa ile hedefleneceği çok fazla eş anlam ya da alakalı araması olabilir.

Anahtar kelimelerinizi hedeflerken uzun kuyruklu kelimelere odaklanmaya çalışmalısınız. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle bir değil, birden fazla kelimelerden sitenize trafik çekebilirsiniz.

Anahtar Kelimenin Zorluğu

Bir anahtar kelimenin zorluğunu analiz etmenin en iyi yöntemi Google arama sonuçlarını manuel olarak incelemek ve SEO tecrübesinden geçer. Ancak tabiki tüm anahtar kelimeleri bu şekilde araştıramazsınız. Bunun için de çeşitli araçlar mevcuttur.

Anahtar kelime araçlarının kelime zorluklarını belirlerken çeşitli yöntemleri vardır. Ahrefs’te bu yöntem, ilk sayfada yer alan 10 siteyi analiz etmektir. Ahrefs’in analiz ettiği sitelerin backlinklerinin kaliteleri onları devre dışı etmek için yeterlidir.

Pek çok blogda eğer bir kelimenin zorluğu yüksekse o kelimeden vazgeçilmesi gerektiği yazılır. Ancak her kelime için bu geçerli değildir. Bazı anahtar kelimelerde doğru SEO çalışmaları gerçekleştirildiğinde Google’da sıralama kazanmak çok kolaydır. Aynı zamanda rekabeti yüksek anahtar kelimelerde iyi sıralamalar elde ettiğinizde kazançlarınız daha iyi olacak.

Tıklama Başına Maliyet

Tıklama başına maliyet metriği SEO çalışmalarından ziyade reklamverenleri daha çok ilgilendirmektedir. Bununla birlikte, pek çok SEO Uzmanı, TBM’yi anahtar kelimelerin ticari amacının bir göstergesi olarak ele alır.

Tıklama başına maliyet (TBM) hakkında bilinmesi gereken en öenmli detay, aranma hacminin çok değişkenli olmasıdır.  Bir anahtar kelimeye ilişkin arama talebi aylık olarak değişir, TBM’si de hemen hemen her dakika değişkenlik gösterir. Bu nedenle, üçüncü taraf anahtar kelime araştırması araçlarında görülen TBM değerleri, belirli bir zaman aralığının anlık görüntüsünden başka bir şey değildir. Gerçek veriler için her zaman Adwords kullanılmalıdır.

Anahtar Kelimelerinizi Gruplandırın

Yukarıda yazılan her şeyi uyguladınız ve sonunda elinizde çok sayıda anahtar kelime oldu. Peki şimdi ne yapacaksınız? Öncelikleri belirlemelisiniz.

Ana Konuya Göre Gruplandırma Yapma

Bir anahtar kelimeyi bir sayfa ile hedefleme dönemi geçmişte kaldı. Yeni dönemde bir sayfada pek çok anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz. Birbiriyle ilgili anahtar kelimeleri gruplandırmanız durumunda içeriklerinizi yazmanız daha kolay olacak.

Amaca Göre Gruplandırma Yapma

Anahtar kelimelerini ana konuya göre gruplandırdıktan sonra amaca göre tekrardan gruplandırmaya gidebilirsiniz. Google arama sonuçlarındaki her sorgunun bir amacı olduğunu unutmamalısınız. Bu biraz zorlayıcı olabilir.

Örneğin; “Arabalar” anahtar kelimesini inceleyelim. Kullanıcılar arabalar diye arama yaptığında aslında amaçları nedir? Yüksek ihtimalle aşağıdakilerden biridir;

 • Araba resimleri
 • Arabalar hakkında bilgi edinmek

Arama sorgusundaki amacı çözmenin en iyi yöntemi Google’da aynı sorgulamayı yapmak ve ortaya neyin çıktığını görmekten geçer. Google, her bir arama sorgusunun arkasındaki amacı belirlemede her geçen gün daha iyi geliyor ve arama sonuçlarını iyileştiriyor.

Bir anahtar kelimenin amacını analiz etmek istiyorsanız aşağıdakileri takip inceleyebilirsiniz;

 • Habersiz
 • Sorunun fakrında
 • Çözümün farkında
 • Ürünün farkında
 • Tamamen farkında

Yukarıdaki bulunan 5 madde pek çok kaynakta satın alım seyahati olarak görülmekte. Eğer anahtar kelimelerinizi analiz edecekseniz 5 maddeyi dikkate alarak değerlendirmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet siteniz için hangisi daha verimliyse onu tercih etmelisiniz.

İşletme Değerine Göre Gruplandırma Yapma

İşletme değerine gruplandırma yapma amaca göre gruplandırma yapmakla neredeyse aynıdır. Ancak bu kez, hangi amacın işletmeniz için en iyi yatırım getirisini sağladığını bulanız gerekiyor. Daha fazla trafik ve marka bilinirliği arıyorsanız, milyonlarda ziyaretçi getirecek, fakat potansiyel olarak olası satışlara dönüşmeyecek anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak pazarlama yapan markalardan biri HubSpot. HubSpot, blog temelli bir internet sitesi. İçerikleriyle kullanıcıları web sitesine çekmeyi hedefliyor.

Eğer pazarlama bütçeniz varsa tüm kriterleri deneyebilirsiniz. Fakat günümüz şartları gereği, özellikle de yeni açılan bir işletme her yöntemi deneyemiyor. Bu nedenle hangi anahtar kelimenin daha verimli olacağı iyi analiz edilmelidir.

Öncelik Verin!

Önceliklendirme, anahtar kelime araştırması sürecindeki son adım değildir aslında. Daha önce belirtilen adımlarda ilerlerken doğal olarak yapılan bir şeydir.

Anahtar kelime fikirleri oluştururken, metrikleri analiz ederken ve gruplandırırken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz;

 • Bu anahtar kelimenin tahmini trafik potansiyeli nedir?
 • Anahtar kelimenin rekabeti ne kadar zor? Zorsa ne yapmak gerekir?
 • Rekabetçi bir sayfa oluşturmak ve iyi tanıtmak için en kadar yatırım yapılmalıdır?
 • Web sitesine gelen trafiğin kazancı ne olacak? Sadece marka bilinirliği mi getiriyor yoksa trafik satışlara dönüşüyor mu?

Anahtar kelime araştırması gerçekleştirirken yukarıda yer alan sorulardan daha fazlasını kendinize sormalısınız. Tek unutmamanız gereken önceliğinizi hangisine vereceksiniz? Sizin için önemli olan ne? Bu soruyu cevapladığınızda yapmanız gereken tek şey güzel bir plan ve planı uygulamaya sokmak.

Önceki İçerik8 Adımda SEO Uzmanı Nasıl Olunur?
Sonraki İçerikSEO Nedir?
Pınar Sağır
Dijital Pazarlama Uzmanı

Diğer İçeriklerime Gözatınen yeniler
Dijital pazarlamaya dair ürettiğim diğer içeriklerime gözatabilirsiniz.

Mail Listeme Katılın

Dijital pazarlamaya dair hazırladığım içerikleri, farkettiğim yenilikleri ve takip ettiğim gelişmeleri mail listem ile paylaşmaya özen gösteriyorum. Sen de mail listeme dahil olarak bu içerikleri anında mail kutuna alabilirsin.

KVKK hakkında bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Buradan mail bülteni aboneliğinizi yönetebilirsiniz.