Google 200 Sıralama Faktörü

Google’ın algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü kullandığını biliyor olabilirsiniz. Peki bunların ne olduğunu ne kadar doğru uyguladığınızı biliyor musunuz?

Bu içerikte Google sıralama faktörleri ve detaylarını okurken, sadece okumayın; eğer bir siteniz varsa, elinize kağıt kalem alın (ya da bir excel dökümanı oluşturun) hangilerini yaptığınızı ve yapmadığını not alarak ilerleyin. Hem daha kalıcı hem de daha faydalı olacaktır. Google 200 sıralama faktörü olarak konuşulan listenin hepsi burada. Peki hepsi geçerliliğini koruyor mu? Emin olabilirsiniz, artık hepsi tam anlamıyla geçerli değil. Ne demek istediğimi okurken anlayacaksınız. Hem SEO hakkında konuşulan pek çok şeyin de spekülasyondan ibaret olduğunu kavrayacaksınız. Haydi başlayalım!

Google 200 Sıralama Faktörü

1. Alan Adı

Google 200 sıralama faktörü listesinin ilki alan adı yaşı.

Gerek forumlarda gerekse okuduğunuz bloglarda alan adı yaşı ne kadar büyük olursa siteniz daha hızlı yükselir, daha iyi büyür ve benzeri gibi söylemlerle karşılaşmışsınızdır. Ancak Google’da çalışan Matt Cutts şunları söylüyor:

“6 aylık bir site ile 1 yıllık bir site arasında fark düşündüğünüz kadar büyük değil.”

Buradan da anlaşılacağı gibi site yaşı önemliyse bile dikkat etmeniz gereken daha önemli detaylar var demektir.

2. Alan Adında Anahtar Kelime

Google her zaman niş sitelere destek verdiğini dile getiriyor. Bu alan adında anahtar kelime geçmemesi sitenizin asla yükselmeyeceği anlamına gelmiyor. Sitenin amacını belirlemeli, doğru alan adını seçmelisiniz. Ancak alan adında bir anahtar kelimesi olması sitenin alaka düzeyi işareti olarak görülüyor.

3. Alan Adında İlk Kelimenin Anahtar Kelime Olması

Hedef anahtar kelimeleriyle başlayan alan adının, alan adında o anahtar kelimeyi içermeyen (veya anahtar kelimeyi alan adının ortasında ya da sonunda bulunduran) sitelerden bir tık daha iyidir. Ama tek başına yeterli değildir. Gitmeniz gereken daha çok yol var.

4. Alan Adı Kayıt Süresi

Alan adı kayıt süresi ile Google şunları belirtiyor:

“Değerli alan adlarının süresi genellikle birkaç yıllığına ödenirken, giriş seviyesinde (daha değer kazanmamış) alan adlarının süresi ise 1 yıllığına ödenir. Bir alan adının gelecekte sona ereceği tarih, o alan adına verilen değeri öngörmede bir faktör olarak kullanılabilir.”

Ancak Google bile bunu “kullanabilir” olarak ihtimaller üzerinde söylüyorsa yapmanız gerekenler listesinde ilk sıralara koymanızın bir anlamı yok. Siz elinizden geleni yapın, sitenizi istediğiniz seviyeye yükseltin, o zaman 2 yıllıkta 10 yıllıkta uzatırsınız alan adının süresini.

5. Subdomain

MOZ’un uzmanları, alan adının subdomainin olmasının ana alan adının sıralamaları artırabileceğini kabul görüyor.

6. Alan Adının Geçmişi

Google, alan adınını geçmişinin iyi ya da kötü olmasına önem verir.  Web ortamında sitenin ne olduğunu söyleyen ilk şey domaindir. Domain öncesinde ceza almış ve tekrar sahibine geri verilmiş olabilir. Bunlar Google için önemlidir. Eğer sıfırdan değil de satın alarak bir projeye devam edecekseniz domainin ceza alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

7. Tam Eşleşen Alan Adı/EMD

Google, düşük düzeyde tam eşleşme olan alan adlarına sahip olan sitelerin sıralamalarını düşürür. Aynı zamanda bu siteler EMD güncellemeleri ile de savaşamazlar.

8. Whois Bilgilerinin Gizliliği

Whois bilgilerinin gizli olması Google tarafından yanlış anlaşılır. Site sahiplerinin saklayacakları bir şeyleri olduğunu düşünür.

9. Domain Sahibinin Ceza Alıp Almadığı

Domain sahipleri de sitenin sıralamasında önemlidir. Google’dan ceza almış bir alan adı sahibinin diğer siteleri de incelemeye alınır. Olumsuzluklardan diğer siteler de etkilenir.

10. Ülke Uzantısı

Eğer alan adında ülke uzantısı varsa o sitenin o ülkedeki sıralamaları uzantısı olmayanlara göre daha iyidir. Ancak bu sadece ülke içi sıralamalara olumlu etki eder. Eğer sitenizin dünyada bir sıralama elde etmesini istiyorsanız tr uzantılı bir alan adı almamalısınız.

Sayfa içi Google Sıralama Faktörleri

11. Başlıklarda Anahtar Kelime Bulunması

Yazı içi başlıklarınızda anahtar kelimeye yer vermeniz arama motorlarındaki otoriterliğinizi artıracaktır.

12. Anahtar Kelimenin Başlığın Başında Bulunması

Google 200 sıralama faktörü içinde bulunan ve 11. Madde de yer verdiğimiz başlıkta anahtar kelime kullanımının başlığında başında yapılmasının arama motorlarındaki otoriterleri daha da artıracaktır. Google bunu tavsiye ediyor.

13. Metada Anahtar Kelime Kullanımı

Meta açıklamalarında anahtar kelime kullanımını doğrudan Google 200 sıralama faktörü olarak algılamaz. Ancak doğru ve anahtar kelimenin bulunduğu meta açıklaması siteye ve/veya sayfaya tıklama oranını artırır. Bu da sitenin otoriterliğini artırır.

14. Başlığın H1 Etiketi İçine Yerleştirilmesi

H1 etiketi başlık etiketidir. CMS’ler genellikle H1 etiketini blog yazılarının başlığına ekler. Ancak bazılarında bu gerçekleşmez. Bu nedenle kod yapısı kontrol edilmelidir.

15. Anahtar Kelime Kullanımı Ne Sıklıkta Yapılıyor?

Sayfalarınızda ya da yazılarınızda anahtar kelimeler ne kadar sıklıkla kullanılıyor? Hiç mi, çok mu? Her ikisi de olmamalı. Doğru oranda anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Ancak bunu doğrudan değil, süslü söylemlerle, okuyucuları sıkmadan gerçekleştirmelisiniz. Google bunu söylüyor. Ancak Google bir şeyi daha söylüyor. O da kullanıcı deneyimi! Kullanıcı deneyimi yüksek bir site yapınız, içeriğiniz yoksa anahtar kelimeleriniz ne kadar doğru oranda kullanılırsa kullanılsın bir süre sonra içeriğiniz de siteniz de sıralamalardan kaybolacak. Okuyuculara her zaman doğru ve net bilgiyi vermeyi önemsemelisiniz.

16. İçerik Uzunluğu

Yapılan araştırmalar uzun içeriklerin daha kısa içeriklere kıyasla SERP konumunu daha iyi olduğunu gösteriyor. Ancak uzun içerik denildiğinde akla alakasız konularla yazılmış, süslenmiş bir içerik gelmemelidir. Konuyla ilgili olabildiğinde fazla, sıkmadan detay verilmelidir.

17. İçindekiler

Bağlantılı bir şekilde içindekiler tablosu kullanmak Google’ın sayfanızın içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

18. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Tüm zamanlarda olduğu gibi anahtar kelime yoğunluğu önemli ve tartışılan bir konudur. Google sıralama faktörleri arasında bulunur. Ancak hem sitenizde hem de içeriklerinizde anahtar kelime yoğunluğunu abartmamak gerekir. Aksi durumda sayfanız ya da alan adınız ceza yiyebilir. (Bunu 15. Madde de yazdığımı farkındayım. Ancak Google sıralama faktörleri listesinde sıralamayı aynı şekilde size aktarmaya özen gösteriyorum.)

19. Alakalı Anahtar Kelimeleri Kullanmak

LSI terimini hiç duydunuz mu?

LSI, anahtar kelimeler ile ilgili anahtar kelimeler arasındaki anlamsal ilişkidir. Örneğin; SEO ile ilgili blog yazısı yazacaksanız “arama motoru”, “arama motoru optimizasyonu”, “anahtar kelime”, “site hızı”, “alan adı”, “domain” ve benzeri gibi alakalı kelimeler de yazınızda olmalı.

20. Başlık ve Metada LSI

Web sayfası içeriğinde olduğu gibi, sayfa meta ve sayfa başlığında da LSI anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Böylelikle Google’ın birden fazla potansiyel anlamı olan kelimeler arasında fark etmesine yardımcı olacaktır. Google bunu alaka düzeyi yüksek site, sayfa, kategori… olarak görür.

21. Sayfa Konuları Derinlemesine Ele Alınmalı

Sayfanızda bir konudan bahsediyorsanız o konuyu derinlemesine ele almalısınız. Google, web sitesinin ya da sayfasının konuyu ne kadar iyi incelediğini ele alır.

22. Site Hızı

Google 200 sıralama faktörü arasında en önemlilerinden biri site hızıdır. Yapılan araştırmalar kullanıcıların %75’inin 4 sn ve üzerindeki yüklenen sayfalara tekrardan geri gelmediklerini gösteriyor. Siteleri en çok yoran genellikle görüntülerdir. CDN kullanarak, görüntüleri sıkıştırabilir, sitenizi hızlandırabilirsiniz.

23. AMP Kullanımı

AMP, doğrudan Google sıralama faktörü olarak algılanmıyor. Ancak AMP’nin Google Haberler gibi platformlarda yer alması siteniz için artı yönlüdür.

24. Kullanıcı Aramaları İçeriğiniz ile Eşleşiyor mu?

Kullanıcılar Google, Yandex gibi arama motorlarında çeşitli aramalar gerçekleştirirler. Peki kullanıcının aradığı ile sizin içeriğiniz ne kadar eşleşiyor? Örneğin; bir kullanıcı bankanın müşteri hizmetleri numarasını sorguluyorsa ve sizin sitenize geliyorsa o bankanın müşteri hizmetleri numarasını vermelisiniz. Bilgi vermeye bankanın tarihçesinden başlamamalısınız. Aksi durumda bir şekilde sıralama elde eden içeriğiniz kalıcı olarak alt sıralara düşecektir.

25. Sitenizde Yinelenen İçerikler Var mı?

Web sitesi sahiplerinin en çok yaptığı hataların başında gelir. Sitede çok içerik olması değil, faydalı içeriklerin olması önemlidir. Bu nedenle de birbirine benzeyen içeriklere sahipseniz onları kaldırmalı ve yönlendirmelerinizi yapmalısınız. Google sıralama faktörleri arasında bulunan yinelenen içeriklerin olumsuzluğunu göz ardı etmemelisiniz.

26. Görüntüler

Web sitesindeki içerikler kadar görüntülerde çok önemlidir. Görüntüler, arama motorlarına dosya adları, alternatif metinleri, başlıkları, açıklamaları ve alt başlıkları ile eklenmelidir.

27. İçerik Güncelliği

Google güncellemeleri özellikle zamana duyarlı aramalar için yakın zamanda yayına alınmış ya da güncellenmiş içerikleri tercih eder. Bu faktörün önemini vurgulamak içinse bir sayfanın belirli sayfaları için son güncelleme tarihini dikkate alır.

28. İçerik Güncellemelerinin Büyüklüğü

İçeriklerinizde yaptığınız güncellemeler Google tarafından aynı zamanda tazelik olarak da algılanır. Bu nedenle içeriklerinize eklemeler yapmak ya da birkaç kısmı kaldırmak, birkaç sözcüğün sıralamalarını değiştirmek, varsa yazım hataları ve tarihleri düzeltmelisiniz.

29. Geçmiş Sayfa Güncellemeleri

Google için sayfaların, içeriklerin ne sıklıkla güncellendiği çok önemlidir. Sayfa günlük mü, haftalık mı, 5 senede mi bir mi güncellendi? Sayfa güncelleme sıklığının Google 200 sıralama faktörü arasında olduğunu unutmamalısınız!

30. Anahtar Kelimelerin Önemi

Google 200 sıralama faktörü listesindeki maddelerden birinin de anahtar kelimeler olduğunu biliyorsunuzdur herhalde? Google, bir sayfanın ya da içeriğin ilk 100 kelimesinde anahtar kelimenin görülmesinin sıralamalar ile ilişkili olduğunu belirtiyor.

31. H2 ve H3 Etiketlerindeki Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimenin H2 ve/veya H3 alt başlığında görülmesi alaka düzeyini artırıyor. Google çalışanı John Mueller bu konuda şöyle diyor;

“HTML’deki başlık etiketleri ve etiketlerde kullanılan anahtar kelimeler sayfanın yapısını anlamamıza yardımcı oluyor.”

32. Giden Bağlantılar ve Bağlantıların Kalitesi

SEO üzerinde çalışan pek çok kişi sitelerden dışarıya bağlantıların verilmesini doğru bulmuyor. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar alaka düzeyi yüksek sitelere bağlantı vermenin sakıncalı değil, aksine faydalı olduğunu gösteriyor.

33. Giden Bağlantıların Alaka Düzeyi

Google, link verdiğiniz ya da aldığınız siteleri de alaka düzeyi olarak inceliyor. Bu nedenle filmlerle ilgili bir siteniz varken otomobillerle ilgili bir siteye link çıkışı vermemeli, link almamaya gayret göstermelisiniz. Google bunu bazen sitenizin filmlerle değil, otomobillerle alakalı diye düşünebilir.

34. Dilbilgisi ve Yazım

Düzgün dilbigisi ve yazım kalite işaretedir. İlk iş görüşmesine gittiğinizde, yeni tanıştığınız biriyle ilk buluşmanızda dış görünümünüze önem verdiğiniz gibi sitenizin dilbilgisine önem vermelisiniz.

35. Toplu İçerik Girişi

Sitenizi toplu içerik girişi yapmanız yani bir anda 20,30,40 içerik girişi yapmanızı Google kopya olarak algılar. Bu nedenle içeriklerinizi düzenli olarak yayına almalısınız.

36. Rewrite İçeriklerden Uzak Durun

Rewrite içerikler, başka internet sitelerinden aldığınız, sadece birkaç yerini değiştirip, geri kalan kısmının aynı olduğu yazılardır. Google bu içeriklerini sevmez, sitenin sıralamasını düşürür. Bu nedenle her zaman özgün içeriklerden yana olun.

37. Yardımcı İçerikler

Yardımcı içerikler Google tarafından kalite göstergesidir. Borsa, döviz ile ilgili bir siteye sahipseniz para dönüştürücü, öğrencilere yönelik sınav, kariyer ile ilgili bir siteniniz varsa puan hesaplayıcılar bunlara örnektir.

38. Mobil Kullanabilirlik

Google 200 sıralama faktörü arasında mobil kullanabilirlik en önemlilerinden. Günümüzde masaüstü bilgisayar kullanım süresi cep telefonu, tablet kullanımının yanında devede kulak gibi kaldı.

39. Giden Linklerin Sayısı

Hem sitenizden hem de içeriğinizden giden bağlantıların sayısı az olmalı. Örneğin; ortalama 300 kelimelik bir içeriğinizden maksimum 1 adet dış yönlendirmeye yer vermelisiniz. Çok fazla dışarıya bağlantı vermeniz sitenizin TrustRank değerini düşürecektir.

40. Resimler, Videolar ve Diğer Multimedyalar

İçeriklerinizde resimlerin, videoların ya da diğer multimedya öğelerinin bulunması içeriğin kalitesini artıracaktır. Bu öğelerin kalitelerinin yüksek olması kullanıcıların sayfada kalma süresini de yükseltecektir.

41. Sayfa İçi Yönlendirmeler/Site İçi Link Sayısı

İnternet sitenizdeki sayfa içi yönlendirmelerin sayısı her zaman dış bağlantıların sayısından fazla olmalıdır. İç linkler sayfalarla ilgili alaka düzeyi hakkında rapor sunar.

42. Kırık Linkler

Google 200 sıralama faktörü listesindeki bir diğer önemli konu da kırık linklerdir. Eğer internet sitenizde kırık linkler bulunuyorsa Google bunu sitenizle ilgilenmiyorsunuz olarak algılar.

43. Okunabilirlik

Google her zaman kullanıcı deneyimini önemser. Bu nedenle okunabilirliği iyi olmalıdır. İçeriğiniz ne kadar okunabilirse kullanıcılar sitenizde o kadar fazla kalır. Böylelikle de arama motorlarında üst sıralara çıkmaya başlarsınız.

44. HTML ve Kod Hatalarınız Var mı?

HTML hatası ve yanlış kodlamalar, düşük kaliteli bir sitenin işaretidir. Sitenizde düzenli olarak kodlama kontrolleri sağlayın.

45. TrustRank Değeri

TrustRank değeri sitelerin sıralamalarını etkileyen önemli faktörler arasında. İki tane her şeyi benzer sitenin TrustRank değeri yüksek olan sıralamalarda daha üst olacaktır.

46. URL Uzunluğu

Google 200 sıralama faktörü listesinin 46. Maddesi olan URL uzunluğundan bahsedilen URL’nin hem olabildiğinde yalın olması hem de anlaşılır olmasıdır.

47. URL Kalitesi

URL yapısı her zaman arama motorlarına göre optimize edilmelidir. Google sitenizi ziyaret ettiğinde sitenizi anlayabilmelidir. Bu index için çok önemlidir.

48. Editör İncelemesi

Google bazen kendi editörlerine sitenizi incelettirebilir.

49. Sayfa Kategorisi

Sayfanın bulunduğu kategori ile sayfa her zaman alakalı olmalıdır. Kategorideki içeriklerle kategorinin alaka düzeyi yüksekse arama motorlarındaki sıralama da o kadar iyi olur.

50. Etiket Kullanımı

İçeriklerinizde her zaman doğru etiketlere yer vermelisiniz. Böylelikle hem sıralamanızı artırırsınız hem de index hızınızı yükseltirsiniz.

51. URL’deki Anahtar Kelimenin Seçimi

Bu da başka bir alaka düzeyi sinyalidir. Ancak Google temsilcilerinden biri yakın bir zamanda bunu küçük sıralama faktörü olarak görüldüğünü açıklamıştır.

52. URL ve Kategori

Sitenizde kategorilendirmenizi çok iyi yapmalısınız. URL’de yer alan kategori adı hem URL hem kategori hem de içeriğinizle ilgili bilgiler verir.

53. Kaynaklar

İçeriklerinizde, sayfalarınızda alıntılara yer veriyorsanız kaynak kodlarınızda bunları belirtmelisiniz. Aksi takdirde Google bunu kopya olarak algılar.

54. Liste İçerikler

Bu yazının pek çok yerinde Google’ın aslında kullanıcı deneyimini önemsediğini belirtmiştim. Liste içerikler okunabilirliği artırıyor. Bu da kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiliyor.

55. Site Haritası

Site haritası bir sitenin olmazsa olmazları arasındadır. Ancak günümüzde bunu halen daha önemsemeyenler var. Sitemap Google’ın sitenizi incelemesi için olan yöntemlerden biridir. Hatta sayfaların site haritasındaki önceliği sitenin sıralamasını önemli oranda etkileyebilir.

56. Sitenizden Bağlantı Veriyor musunuz?

Sitenizden ücretli ya da ücretsiz bağlantılar veriyor musunuz? Eğer veriyorsanız burada dikkat etmeniz gereken nokta bağlantı verdiğiniz sitenin hem alakalı hem de sizden daha değerli bir site olmasına önem vermelisiniz.

57. Kullanıcı Dostu Web Sitesi Tasarımı

İnternet sitesinde her zaman kullanıcı dostu tasarımlara yer verin.

58. Domain Alınmış Ancak Kullanılmayan Siteler

Bazen domain alırız ancak kenarda köşede öylece durur. Kullanmayız, zaman gelmez bir türlü o projeye. Ancak Google 2015 senesinde bununla ilgili bir güncelleme getirdi. Eğer siteniz öyle köşede bekliyor, hiç içerik girişi olmuyor ve ilgilenilmiyorsa domaininizin değeri düşüyor. Bilginiz olsun.

59. Özgün Web Sitesi Tasarımı

İçeriklerinizin özgünlüğü kadar web sitesinin tasarımını da özgünleştirmelisiniz. WordPress gibi hazır sistem kullanıyorsanız sektörünüze göre değişikliklere gitmelisiniz.

60. İletişim Sayfası

İnternet sitenizde kullanıcıların sizinle iletişime geçebileceği bir sayfa mutlaka olmalıdır. Bu Google için olmazsa olmazları arasındadır.

61. Domain Trust/TrustRank

Birçok SEO Uzmanı TrustRank’ın önemli olmadığını düşünür. Ancak bir sitenin en önemli unsurlarından birinin güvenirliği ve değeri olduğunu unutmamalısınız.

62. Site Mimarisi

Sitenizin mimarisi doğru kodlama ile gerçekleştirilmelidir. Logonuz üst alanda olmalı, menü ve kategorilerinizse alt ya da yan kısımlarda yer almalıdır.

63. Sayfa Yapısı

Bir projeye başladığınızda ne kadar çok sayfa ile başlarsam site o kadar iyi konuma gelir diye yanlış bir algıya kapılmamalısınız.

64. Server Konumu ve Lokasyon

Server (Sunucu) konumu, siteyi etkiler. Bulunduğunuz bölgede bir sunucuya sahip olmanız sitenizi üst seviyelere çıkarır. Aynı zamanda coğrafi, spesifik aramalar için de server çok önemlidir.

65. SSL Sertifikası

HTTPS’nin Google sıralama faktörü olduğu %100 onaylanmıştır. SSL Sertifikası sitenin güvenirliğini artırmaktadır.

66. Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası Sayfaları

Bu 2 sayfa Google’a sitenizin güvenli olduğunu ispatlamanız için olması gereken sayfalardır.

67. Kategorileri Belirtmeyi Unutmayın

Kullanıcılar internet sitenizde gezindiğinde hangi kategoride olduğunu bilmeliler.

68. Mobil Optimizasyon

Google artık mobil optimizasyonu olmayan siteleri cezalandırıyor.

69. Youtube

Youtube, bir ürünün pazarlanması için çok iyi bir kanaldır. Eğer youtube kanalınız varsa internet sitenize oradan backlink sağlayabilir, aynı zamanda videolarını internet sitenize de yükleyerek kullanıcıların internet sitenizde kalma süresini artırabilirsiniz.

70. Sitenin Kullanılabilirliği

Kullanımı ve gezinmesi zor olan siteler, kullanıcıların sitede durma sürelerini, sayfa görüntüleme sayısını azaltır, sitenin hemen çıkma oranını yükseltir.

71. Google Analytics ve Google Search Console’un Kullanımı

Sitenizi kurduktan sonra en çok kullanacağınız ya da kullanmanız gereken araçlar bu 2 araçtır.

72. Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumları sitenizin üst sıralara yükselmesi için önemlidir.

73. Backlink Alınan Domainin Yaşı

Sizin internet sitenizin domainin yaşı kadar backlink aldığınız internet sitesinin domain yaşı da önemlidir. Uzun yıllardır var olan bir web sitesinden backlink almak sitenizin değerini artırır.

74. Backlink Kalitesi

Backlinki çok almak değil, kaliteli almak önemlidir. Aynı zamanda sizin sitenizde alakalı sitelerden backlink almanız gerekir.

75. C-Class IP’lerden Backlinkler

Sitenize gelen backlinkler farklı IP’lerden olmalıdır. Aksi durumda spam olarak algılanır.

76. Gelen Bağlantıların Aynı Siteden Olması

Aynı siteden sürekli olarak bağlantı alıyorsanız Google bunu spam olarak algılar.

77. Resimlerden Alınan Bağlantılar

Resimlerden bağlantı almamalısınız. Google bunu sevmez.

78. Gov ve Edu Uzantılı Siteler

.gov ve .edu uzantılı internet sitelerinden alınan linklerin değerli olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak Google çalışanı bunun çok da önemli olmadığını, hatta bazen Google bunu görmezden bile gelebilir.

79. Rakiplerinizden Gelen Bağlantılar

Aynı sektörden sizinle aynı ya da sizden daha iyi olan sitelerden backlink almak anahtar kelimelerinizin yükselmesi için çok değerlidir.

80. Sosyal Medyalardan Gelen Bağlantılar

İnternet sitenizin sosyal medyalarını açmış, oralarda paylaşım yapıyor ve internet sitenize de link veriyorsanız Google bunu sitenizin aktif olarak çalışıyor diye algılar.

81. Zararlı Backlinkler

Kötü sitelerden gelen backlinkler sitenize zarar verir. Sitenize gelen bu bağlantıları reddetmelisiniz.

82. Yorum Backlinkleri

Yorum olarak sitenize gelen backlinkler de çok değerlidir. Ancak yorumlarda link olmamalı, reklam içermemeli, yalnızca sitenize yönlendirme yapılmış olmalıdır.

83. Anasayfaya Gelen Backlinkler

Backlinklerin anasayfaya gelmesinden ziyade konuyla ilgili sayfaya ya da kategoriye gelmesi bazen daha değerlidir.

84. Nofollow Backlinkler

Nofollow backlinkler en çok tartışma konusu olan backlink türüdür. Google bu backlinkler genel olarak takip etmiyor. Ancak sitenizde çok fazla dofollow backlink varsa nofollow backlinklere de yer vermelisiniz.

85. Gelen Bağlantıların Çeşitliliği

İnternet sitenize gelen bağlantılar hep aynı olmamalıdır. Yani farklı türlerde olmalıdır.

86. Sponsor Bağlantılar

Google Sponsorlu bağlantıları inceler. Bu nedenle sponsorlu link girişi ve çıkışı yaptığınızda alaka düzeyine dikkat etmelisiniz.

87. Boş Sayfalardan Gelen Bağlantılar

Bu bağlantılar Google tarafından önemsiz sayılır.

88. 301 Yönlendirmeleri

İnternet sitesinde çok fazla 301 yönlendirmesinin olması sitenin TrustRank değerini düşürür.

89. Bağlantı Alınan Metinler

Bir internet sitesinden ücretli ya da ücretsiz backlink alıyorsunuz diyelim. Bu metinler kısa olmamalıdır. Eğer metinler kısa olursa kalitesiz olarak algılanabilir.

90. Bağlantı Alınan Sitenin Ülke Uzantısı

Sitenize gelen backlinklerin aynı ülkeye ait uzantılı bir domainden gelmesi daha iyidir.

91. Bağlantıların Sitedeki Konumu

Bir bağlantının sitede göründüğü yer önemlidir. Genel olarak, bir sayfanın içeriğine gömülü olan bağlantı, sayfanın altında ya da kenarında olandan daha etkildir.

92. Tavsiye Linkler

Google, tavsiye olarak verilen bağlantıların açık açık yapılmasını ister.  Aynı zamanda bunları basit ve anlaşılabilir yapmalısınız.

93. Organik Backlink

Her zaman organik backlinkler en doğrusu ve en değerlisidir. Aynı zamanda Schema.org’a uygun olan linkler, anlaşılırlığı zor olan linklerden daha kıymetlidir.

94. Gelen Bağlantıların Sayısı

Gelen bağlantıların sayısı gidenlerden fazla olması çok da hoş karşılanmayan bir durumdur.

95. Forumlardan Gelen Bağlantılar

Forumlardan web sitenize gelen bağlantıları Google önemli görmez.

96. Gelen Bağlantıların Yer Aldığı Metinlerin Uzunluğu

Bir internet sitesinden gelen bağlantının bulunduğu metin 1000 kelimelik, diğeri 25 kelimelikse 1000 kelimelik olan daha değerlidir.

97. Anahtar Kelimelerden Trafik Gelmesi

Eğer web sitenize anahtar kelimelerden trafik geliyorsa siteniz yükseliyor demektir.

98. TO (Tıklama Oranı)

TO (Tıklama Oranı) ne kadar yüksekse siteniz o kadar değerlidir ve o kadar hızlı yükselir. Ancak bu ücretli aramalardan değil, organik aramalardan olmalıdır.

99. Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı bir sitenin kalitesini ölçümleme yöntemlerinden biridir. Hemen çıkma oranınız ne kadar düşükse siteniz o kadar değerli ve kullanıcı dostudur.

100. Doğrudan Trafik

Google gözünde doğrudan trafiği az olan siteler çok olanlara göre daha değerlidir.

101. Kullanıcılar Sitenize Tekrardan Geliyor mu?

Eğer öncesinde sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler sitenize tekrar geliyorsa Google gözünde daha değerli konumdasınız demektir.

102. Chrome Yer İşaretleri

Chrome’da yer işareti konan sayfalar Google nezdinde daha değerlidir.

103. Yorum Sayısı

Çok fazla yorumu olan sayfalar kullanıcı etkileşimi ve kalitesinin işaretidir.

104. Bekleme Süresi

Google, bekleme süresine çok dikkat eder. Google aramalarından gelen kullanıcıların sitenizde ya da sayfada ne kadar zaman geçirdiği önemlidir. Google bunu ölçümler ve ödüllendirir.

105. Sayfaların Tazeliği/Güncelliği

Google sayfaları tekrar tekrar ziyaret eder. Sayfalarınızı güncellemiyor, güncel kaynaklar göstermiyorsanız Google bunu değersiz kılar ve web sitenizi daha alt sıralara taşımaya başlar.

106. Kullanıcıların Tarama Geçmişleri

Evet, doğru duydunuz. Kullanıcıların tarama geçmişleri Google 200 sıralama faktörü arasında yer alıyor.

107. Yerel Hedefleme

Google, yerel sunucu IP’si ve ülkeye özgü alan adı uzantısını tercih eder.

108. Güvenli arama

Web sitenizde her zaman Google politikalarına uygun olan içeriklere yer vermelisiniz.

109. Şikayetler

Google, DMCA şikayetlerini önemsiyor. Bu şikayetler yüksek oranda olursa sitenizi engelliyor.

110. Google Haberler

Eğer Google News kaydınız yoksa hemen oluşturmalısınız. Google, dikkat çekici bulduğu içeriklere Google Newste öncelik veriyor.

111. Büyük Marka Önceliği

Vince güncellemesi sonrasında Google, büyük markalara bazı anahtar kelimelerde öncelik vermeye başladı.

112. Ürün Aramaları

E-Ticaret sitesine sahip ya da e-ticaret sitesi yönetiyorsanız bazı ürün aramalarında içerikten ziyade görsellerin çıktığını farketmişsinizdir. Google Merchant’ı aktif hale getirerek ürün görsellerinde ön plana çıkabilirsiniz.

113. Sosyal Medya Hesapları

Sitenizin twitter hesabı bulunuyorsa, takipçiniz olmalı, tweet atmalı, tweetlerinize doğal yöntemlerle etkileşim almalısınız. Bu sizi marka yolunda ilerlediğinizi gösterir. Benzer şekilde facebook, instagram, pinterest, linkedn gibi diğer sosyal medya mecralarına da aynı önemi vermelisiniz.

114. Sosyal Medyadaki Onaylı Linklerden Gelen Etkileşimler

Bu etkileşimler Google için önemlidir.

115. Marka Aramaları

İnternet siteniz abcd.com diyelim. Eğer kullanıcılar sitenize abcd ya da abcd.com olarak gelmeye başlıyor ve bu sayı giderek artıyorsa marka olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

116. Pop-up Reklamlar

Pop-Up reklamlardan uzak durmaya özen gösterin. Google gözünde kaliteli siteler pop-up reklamları sitelerinde barındırmamalıdır.

117. Aşırı Anahtar Kelime Kullanımı

Sitenizi başlığında, başlık etiketlerinde, sayfalarında aşırı anahtar kelime kullanırsanız Google internet sitenizi cezalandırır.

118. Headerde Bulunan Reklamlar

Headerın üst tarafını reklamlara boğuyorsanız Google bunu spam olarak algılar.

119. Satış Ortaklığı Bağlantılarını Gizleme

Satış ortaklığı yapıyor ve bu bağlantıları gizlemeye çalışırken aşırıya kaçıyorsanız yapmayın. Google sitenizi cezalandırabilir.

120. Penguin Cezaları

Yanlış backlink çalışmaları yapıyorsanız Google internet sitenize penguin cezası verecektir. Bunun sonucunda da arama motorlarındaki görünürlüğünüz her geçen gün azalacaktır.

121. Yeni Açılan İnternet Sitesine Aşırı Backlink Alımı

İnternet sitenizi yeni açmışsanız backlink alımlarına hemen başlamamalısınız. Google bunu farkeder, sitenizi takip eder ve SandBox cezası uygular.

Google 200 Sıralama Faktörü 200 maddeden oluşuyor. Ancak ben bunu ortak payda ve amaçları gözeterek 121 maddede birleştirdim. Sen de kendi internet siteni inceledikten sonra dikkate alacağın yeni uygulama noktalarını yorum olarak benimle paylaş, fikirlerimizi paylaşalım.

Pınar Sağır
Dijital Pazarlama Uzmanı

Diğer İçeriklerime Gözatınen yeniler
Dijital pazarlamaya dair ürettiğim diğer içeriklerime gözatabilirsiniz.

Mail Listeme Katılın

Dijital pazarlamaya dair hazırladığım içerikleri, farkettiğim yenilikleri ve takip ettiğim gelişmeleri mail listem ile paylaşmaya özen gösteriyorum. Sen de mail listeme dahil olarak bu içerikleri anında mail kutuna alabilirsin.

KVKK hakkında bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Buradan mail bülteni aboneliğinizi yönetebilirsiniz.