SEO Nedir?

İlk yazılarımdan biri SEO Nedir sorusuna cevap vermekle başlamak olsun istedim. SEO (Search Enginee Oprimisation), Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur.  Google, Bing, Yandex ve diğer arama motorlarının sonuçlarının üst sayfalarında yer almak için yapılan işleme SEO denir. Yazının devamında ve diğer blog yazılarımda SEO ile ilgili detaylara değineceğim. ?

İnternet sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) her geçen gün daha iyi sıralamalar kazanmak istiyorsanız SEO’ya ihtiyacınız var demektir.

Not: SEO, bir sitenin arama sonuçlarının sadece organik (ücretli olmayan aramalar) bölümünde yer alan sıralamaları iyileştirmektedir. SEO ile belirli bir anahtar kelimede sıralamanın konumuna göre aylarca ücretsiz trafik alabilirsiniz.

SEO Nedir? Daha İyi Anlamak için Bunları Bilmelisin!

SEO tek bir şey değildir. Yapılan çalışmaların bütünüdür. Peki ben bu yazıda nelere değineceğim?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SEO Nedir sorusuna yanıtladığıma göre, Google gibi arama motorlarının gerçekte nasıl çalıştığını öğrenme zamanı!

Google’da (ya da başka bir arama motorunda) bir şey aratıldığında, algoritma kullanıcılara gerçek zamanlı olarak bu arama motorunun “en iyi” sonucunu gösterir. Özellikle de Google, arama sonuçlarında en iyisini göstermek için yüz milyarlarca sayfalık dizini tarar.

Google En İyi Sonucu Nasıl Belirler?

Google, algoritmalarının nasıl çalıştığını herkese açık açık göstermese de, web sitelerinin ve web sayfalarının aşağıdaki yer alan bilgilere göre sıralandığını biliyoruz.

Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgilerimi paylaştığım Google’ın 200 sıralama faktörü isimli içeriğime buradan göz atabilirsin.

Alaka Düzeyi

“Çikolata kek tarifleri” için arama yaptığınızda kamyon lastikleriyle ilgili web sayfaları görmek istemezsiniz değil mi?

Bu nedenle Google, anahtar kelimelerinizde uyumlu sayfalar için dizinleri tarar. Ancak Google, sadece “en alakalı sayfaları” en üstte sıralamaz. Bunun nedeni, her arama terimi için binlerce (hatta milyonlarca) alakalı sayfa olmasıdır.

Örneğin; “çikolatalı kek tarifleri” anahtar kelimesi için Google’da 5.310.000 sonuç bulundu.

Çikolatalı Kek Tarifleri için Arama Sonucu

Bu nedenle en iyi sonuçları ilk sayfaya, en iyi sonucu ise ilk sıraya koymak için algoritmalarının diğer 3 öğesine güvenir.

Otorite

Otorite, gördüğünüz gibi Google’ın içeriğin doğru ve güvenilir olup olmadığını belirleme yöntemlerinden biri.

Burada akla şu soru geliyor: Google bir sitenin/sayfanın otoriter olup olmadığını nasıl belirliyor?

Bu sayfaya link veren sitelerin sayısı.

Genel olarak bir siteye ne kadar fazla backlink verilmişse o site o kadar otoriterlik kazanır. (Google’ın backlinkleri kullanarak otoriteyi ölçmesi, onu Yahoo gibi diğer arama motorlarından ayıran özelliğidir.)

Fayda

İçeriğiniz arama sonuçlarında anahtar kelimeyle eşleşiyor, sitenizde otoriter. Peki faydalı mı? İçeriğiniz eşleşiyor ve otoriter olabilir ancak faydalı olmazsa Google bu içeriği arama sonuçlarının en üstüne yerleştirmek istemez.

Google aslında bunu açıklamıştı. İçeriğim ya da sitenin otoriter, aramalarla eşleşmesi ya da faydalı olmasından ziyade kullanıcı deneyimi olmasını istiyor. Kullanıcı deneyimi bir siteye sahip olmanız için bunları sağlıyor olmalısınız. Bazen bu 3 şartı yerine getiriyor olsanız da kullanıcılar başka bir içeriği çok sevmişse ve sürekli o içeriği okuyorlarsa Google onu üst sıraya çıkarıyor.

Not: Yüksek sıralamalar elde etmek istiyorsanız kullanıcı deneyimi bir site oluşturun!

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları, Google, Bing, Amazon ya da Youtube ve benzerinde iyi sıralamalar elde edilmek isteniyor olursa olsun arama motorları için optimizasyonlar yaparak gerçekleşir. En iyi sonuçlarsa, sitenin otoritesi, yapılan sorgulardaki alaka düzeyi, site hızı ve daha fazlasıyla yapılan çalışmalar sonucunda elde edilir.

Google algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü vardır. Google 200 Sıralama Faktörü başlıklı yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz.

SEO Nedir ve nasıl yapılır diye aratıldığında genellikle Google arama sonuçları için merak edilir. Bende bu nedenle Google arama sonuçları için optimizasyonu anlatacağım. ?

Organik ve Ücretli Sonuçlar

Arama motoru sonuç sayfaları 2 ayrı bölüme ayrılır. Bunlar; organik ve ücretli arama sonuçlarıdır.

Organik ve Ücretli Aramalar

Organik Arama Sonuçları

Organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için Google ya da diğer arama motorlarına ödeme yapmanın bir yöntemi yoktur. Arama motoru, yüzlerce farklı sıralama faktörüne dayalı organik sonuçlarını sıralar. Ancak genel olarak, organik sonuçlar Google tarafından konuyla ilgili en alakalı, güvenilir siteleri kabul görür. Yazının ilerleyen kısmında arama motorlarıyla ilgili detaylı bilgiler bulunuyor.

Ücretli Arama Sonuçları

Ücretli arama sonuçları, organik sonuçların üstünde ya da altında görünen reklamlardır.

Ücretli Arama Sonuçları

Ücretli reklamlar, organik aramalardan tamamen bağımsızdır. Ücretli sonuçlar bölümündeki reklamverenler, belirli arama sonucu grubundan tek bir ziyaretçi için ne kadar ödeme yapmak istediğine göre sıralanır.

Reklamlar ve organik trafik arasındaki değer farklarını incelediğim “SEO Çalışması mı Reklam Vermek mi?” başlıklı içeriğimi buradan inceleyebilirsin.

SEO Neden Önemli?

SEO kısaca, büyük bir trafik kaynağıdır. SEO çalışmalarını doğru yaptığınızda hiçbir ücret ödemeden sürekli olarak trafik sağlarsınız. Bunu bir örnekle açıklayayım;

Parti malzemeleri satışı yapan bir işletme sahibisiniz diyelim. Parti malzemelerinin aylık aranma hacmi ise 110.000 olduğunu varsayalım. Google’ın ilk sonucun tüm tıklamalarının yaklaşık %20’sini aldığını düşündüğümüzde, her ay internet sitenize “parti malzemeleri” kelime grubundan 22.000 ziyaretçi gelecek. Hem de hiçbir ücret ödemeden.

Ancak SEO çalışması yapmadığınızı ve sadece reklam vererek sitenize ziyaretçi çekmeye çalıştığınızı varsayalım. “Parti Malzemeleri” kelime grubuna 1 tık başına ödemeniz gereken ücret 1 TL ise, her ay organik sonuçlardaki trafiğin aynısını sitenize çekebilmek için 22.000 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Ve bu sadece “Parti Malzemeleri” kelime grubu araması için!

Siteniz SEO dostuysa, yüzlerce (bazen binlerce) farklı anahtar kelime için sıralama elde edebilirsiniz.

Sektör ve Anahtar Kelimeler

Atlamamanız gereken konulardan biri de sektör ve anahtar kelimelerdir. Kullanıcıların neler aradığını iyi bilmeli, buna göre içerikler oluşturmalı, bu anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz. Her markanın, her sektörün öncelikleri ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. İşe sektör araştırması yaparak başlamalısınız.

SEO’da içerik pazarlaması çok önemlidir. SEO’da başarılı olmak istiyorsanız kullanıcıların aradığı konularla ilgili içerikler oluşturmalısınız. Kullanıcılarınızın kim olduğunu, ne aradıklarını bilmediğiniz müddetçe SEO neredeyse imkansızdır.

Zaten SEO çalışmaları yapacağınız sitede az da olsa bilgi sahibisinizdir. Ancak detaya nasıl ulaşabilirsiniz? Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz. Buna ek olarak ücretli sunulan Ahrefs, Semrush, KeywordTool.io, Moz gibi araçları da kullanabilirsiniz. Bu araçlarda merak ettiğiniz kelimeleri yazıp, aratarak detaylı inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler 2 grupta incelenir. Bunlar; Doğrudan ve Bilgilendirici kelime/kelime gruplarıdır.

Örneğin; Tenis ayakkabısı satan bir e-ticaret sitesi işlettiğinizi varsayalım.

Doğrudan (Ürün) anahtar kelime grupları şu şekildedir;

 • Ücretsiz kargolu tenis ayakkabıları
 • Nike tenis ayakkabıları
 • Düz ayaklar için tenis ayakkabıları

Bilgilendirici anahtar kelime grupları ise şu şekildedir;

 • Tenis eğitimi
 • Tenisteki hatalar
 • Teniste servisler nasıl atılır?

SEO’da başarılı olmak için, web sitenizdeki sayfaları her iki anahtar kelime türüne göre optimize etmelisiniz. Böylelikle müşterileriniz ürünü aradıklarında arama motoru sonuçlarında daha görünür olursunuz. Aynı zamanda, müşterileriniz ürünü ya da hizmeti aramadıklarında dahi kullandıkları anahtar kelimeler sayesinde yine ürünlerinizi gösterebilirsiniz.

İpucu: Google otomatik tamamlamayı kullanarak arama sonuçlarındaki en çok aratılan kelimelere ulaşabilirsiniz.

Google Otomatik Tamamlayıcı

Anahtar kelime araştırması yaptığınızda muhtemelen yüksek aranma hacmine sahip kelimeleri hedefleyerek başlamak isteyeceksiniz. Ancak bu anahtar kelimeleri herkesin hedeflemeye çalıştığını unutmamalı, tercihinizi uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yana kullanmalısınız. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az rekabetçidir. Siteniz otoriter olmaya başladığındaysa daha kısa kelimeleri hedeflemeye başlayabilirsiniz.

SEO Dostu İçerik Nasıl Üretilir?

SEO ve içeriğin yakından ilgili olduğunu bilmeyen yoktur herhalde? Sitenize ne kadar iyi içerik koyarsanız o kadar yüksek okunmaya sahip olursunuz. Ancak bilmeniz gereken birkaç detay var. Her içerik türü aynı değildir.

E-ticaret sitesi yönetiyorsanız ürün ve hizmet sayfalarının içerik kalitesi yüksek olmalıdır. Ancak, ürün açıklamalarınız blog yazıları gibi olmamalıdır. Ürün acıkmalarının temel amacı, siteye gelen kullanıcıları potansiyel müşterilere dönüştürmektir. Bu nedenle ürün açıklamalarınızda, ürünlerin sunduğu özellik ve avantajlara değinmelisiniz.

Eğer bloglarınızda ipuçlarına değiniyorsanız bunları paragraf paragraf yazmak yerine, madde madde, liste şeklinde yazmalısınız. İçeriklerinizde kullanıcıların sorguladıklarını detaylıca yer vermeli ancak çok da sıkmamalısınız. Veri içeren yazılarınızda kaynaklar göstermelisiniz. Ve mutlaka görsellerle zenginleştirmelisiniz.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, Google’ın web sayfalarınızı arama sonuçlarında bulmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Google, sayfalarınızı belirli kelime ve kelime grupları için tarar. Aynı ifadeleri tekrar tekrar gördüğü zaman Google şunu diyor: “Bu site bu anahtar kelimelerle ilgili olmalı!”. Bu nedenle anahtar kelimelerini içeriklerinizde aşırıya kaçmadan kullanmalısınız.

Yoast Seo: Eğer internet siteniz wordpress tabanlı bir siteyse Yoast Seo eklentisi en çok kullanılan WordPress SEO eklentisi olarak biliniyor. Yoast SEO, internet sitenizi otomatik olarak optimize edecek sihirli bir eklenti değildir. Sayfanızın başlık ve meta açıklamalarını ayarlamanızı kolaylaştıran bir eklentidir. Bunun yanı sıra sitenizi bir bütün olarak optimize etmenize yardımcı olacak başka özelliklere de sahiptir. Bu neden önemli? Sayfa optimizasyonu söz konusu olduğunda başlık etiketi sayfanın en önemli parçasıdır. Başlık etiketi, sayfanın ne ile ilgili olduğunu özetler. Anahtar kelimenizi başlık etiketinde kullandığınızda, Google’a sayfanızın o anahtar kelime ile ilgili olduğunu söylersiniz.

Tıklamalar için Meta Açıklamasını Optimize Edin

Meta açıklamaları neredeyse başlık etiketi kadar önem taşır. Google aslında meta açıklamalarına fazla dikkat etmediğini açıkladı.

Peki o zaman neden meta açıklaması yaratmaya çalışacaksınız? Çünkü insanlar açıklamanızı okuyup tıklıyorlar. Meta açıklamaları sayfaya tık almak için karar vericidir.

İçeriklerinizde Anahtar Kelimelere Yer Verin

İçeriklerinizde anahtar kelimelere ve ilgili anahtar kelimelere yer vermeyi ihmal etmeyin. Ancak bunu yaparken sık sık değil, serpiştirerek gerçekleştirin. Örneğin; 3000 kelimelik bir yazıda 6 kez anahtar kelimeyi kullanmak konunun ne olduğunu özetlemek için sizce de yeterli değil mi? Anahtar kelime kullanırken yukarıda da bahsettiğim Google otomatik tamamlayıcıyı tercih edebilirsiniz.

Metin tabanlı bir içeriklerde arama motorları çoğu zaman resimlerin ne hakkında olduğunu anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle resimlerinizi adlandırmayı ihmal etmeyin.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, çok büyük bir konudur. Teknik SEO’nun ana hedefi; arama motorlarının sitenizi kolayca bulmasını sağlamak ve sayfalarınızın taranabilmesidir. Ancak son zamanlarda teknik SEO, sitenin yüklenme hızı, mobil optimizasyon ve daha fazlası gibi konuları içerecek şekilde genişledi.

 • Google Search Console ile Sitenizi Doğrulayın

Google Search Console, Google’daki sitenin sağlığı ve performansının gösterge tablosudur. Bunu yaptığınızda, Google’ın arama sonuçlarında kaç kişinin sitenizi gördüğüne, kaç kişinin içeriklerinize tıkladığına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli faydalı bilgilere erişebilir, sitenizi kullanıcı dostu hale getirebilirsiniz.

 • SEO Dostu URL Yapısı Kullanma

Çoğu kişi web sitelerinin URL’leri hakkında düşünmez ve garip görünen URL’lere yol açarlar.

Yanlış URL Kullanımı Örneği
 • URL yapınız tutarlı olmalı. Google, sayfalarınızın hangi kategoriye gireceğini bilmeli. Örneğin SEO Nedir diye içerik girişi yapıyorsanız, bunun website.com/seo gibi bir URL yapısına sahip olması gerekir. SEO Nedir, SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır gibi yazıların  bu kategori altında olduğundan emin olmalısınız.
 • URL’lerinizde anahtar kelimeler kullanın. Ancak hedef anahtar kelimenizi URL’nizde bir kez göründüğünden emin olun. Örneğin; website.com/kahve-cesitleri
 • Kısa URL’ler kullanmaya özen gösterin. Kısa URL’ler Google’da daha iyi sıralamalar elde ediyor.

Peki eski URL’lerinizi değiştirmeli misiniz?

O size kalmış. Ancak eski URL’lerinizi optimize etme kararı alırsanız, 301 yönlendirmelerini yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 • Site Hızı

Yavaş yüklenen internet siteleri hem kullanıcılar hem de Google için can sıkıcıdır. Yaptığınız SEO çalışmalarına da zarar verir. Site hızınızı PageSpeed Insights aracı ile ölçümleyebilirsiniz.

 • HTTP’den HTTPS’ye Geçiş

Google için HTTPS güvenli site anlamına gelir. Zaten SSL sertifikası olmayan sitelere giriş yapıldığında Google Chrome’da güvenli değil uyarısı gelir. HTTPS’ye geçtiğinizde birden farklı URL’lere sahipseniz hepsinin yönlendirmesini yapmanız gereklidir.

 • Site İçi Yönlendirmeler

Siteniz yeniyse, 5 içeriğe sahipseniz internet sitesinde yönlendirmeler yapmak çok da önemli değildir. Ancak içerik sayınız arttıkça sitenizde piramit yapı oluşturmalısınız. Örneğin; Soğuk kahve ile ilgili bir sayfanız varsa bu sayfadan soğuk kahve kılavuzu içeriğinize bağlantı verebilirsiniz.

 • Mobil Optimizasyon

Mobil optimizasyon, olsa da olur değil, olması zorunlu kriterlerden biridir. Artık masaüstü kullanıcı sayısı mobil kullanıcıların yanında devede kulak gibi kaldı. Bu kapsamda da Google algoritması mobilde önceliğe önem verdi. Yani web siteniz masaüstünde hızlı yüklenir ancak mobilde yavaş yüklenir, site hızınız yavaş olarak değerlendirilir. Sitenizi Search Console’da doğruladıysanız, mobil kullanılabilirlik sorunu olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

 • Pop-Up Reklamlar

Google’ın yaptığı açıklamalara göre Pop-Up reklamlar site trağini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle pop-up’ları kullanmanın sıralamaları olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor.

 • Google Analytics

SEO Nedir öğrendiğinize göre, SEO çalışmalarını yapabilirsiniz. Ancak yaptığınız çalışmaların başarılı olup olmadığını nereden görebilirsiniz? Bu sorunun tek bir cevabı var: Google Analytics!

Google Analytics ile organik trafik değişimlerini, hangi sayfaların daha sık ziyaret edildiğini, sık ziyaret edilen sayfaların hangi arama motorlarından geldiğini, kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime girdiğini, içeriklerinizi ne kadar okuduğu ve dahasına erişebilirsiniz.

Backlink

Sitenize verilen backlinkler halen daha Google algoritmalarının belkemiğidir. Backlinkler Google sıralamalarını güçlü bir şekilde etkiliyor. Ancak verilen tüm backlinkler aynı etkiyi göstermez. Güvenilir, otoriter sitelerden gelen backlinkler sitenize küçük, düşük düzeyde PageRank’a sahip sitelerden daha çok PageRank sağlar.

Backlink alırken alakalı internet sitelerinden linkler almaya önem vermelisiniz. Alakalı olmayan internet sitelerinden backlinkler geliyorsa bunları reddebilirsiniz.

Gelişen SEO Temelleri

Dijital pazarlama dünyası sürekli gelişen bir sektördür. Belli başlı temel bilgileri olsa da bazı şeyler zamanla değişir. Ben size temel SEO Nedir bilgilerini anlattım. Ancak SEO bundan çok daha geniş kapsamlı ve detaylı çalışmalardır. Örneğin; Sesli aramalar son zamanların trendleri arasında. Bu nedenle sesli aralamalar için de optimizasyonlar yapılmalıdır. Bu sadece bir örnek. Bu ve bunun gibi gelişen pek çok şey mevcut. Sesli Aramalar için SEO Nedir, Youtube SEO Nedir, e-Ticaret siteleri için SEO Nedir ve Nasıl Yapılır gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

Pınar Sağır
Dijital Pazarlama Uzmanı

Diğer İçeriklerime Gözatınen yeniler
Dijital pazarlamaya dair ürettiğim diğer içeriklerime gözatabilirsiniz.

Mail Listeme Katılın

Dijital pazarlamaya dair hazırladığım içerikleri, farkettiğim yenilikleri ve takip ettiğim gelişmeleri mail listem ile paylaşmaya özen gösteriyorum. Sen de mail listeme dahil olarak bu içerikleri anında mail kutuna alabilirsin.

KVKK hakkında bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Buradan mail bülteni aboneliğinizi yönetebilirsiniz.